נדל"ן מסחרי

אחד הנושאים היותר מורכבים בעסקאות נדל"ן הוא ללא ספק נדל"ן מסחרי, אשר שונה במהותו מנדל"ן מגורים או כזה המיועד לשטחים ציבוריים. נדל"ן מסחרי, דורש ניהול יציב לאורך תקופת זמן ארוכה לצורך מטרה עיקרית והיא – הפקת רווח, כתוצאה משכירות או מכירה לאחר תקופה שבה ערך הנכס עולה. לרוב, עסקאות נדל"ן יהיו למטרות השקעה ופחות למטרות שימוש עצמי של הבעלים של הנכס. כאשר מדברים על נדל"ן מסחרי, הכוונה היא למשרדים, מרכזים מסחריים, מרכזים לוגיסטיים, מבני תעשייה, קניונים ועוד מגוון נכסים אשר אינם בקטגוריה של נכסים למגורים. כאשר נדרשים לבצע עסקאות של נדל"ן מסחרי, יש לקחת בחשבון כי הן מאופיינות כעסקאות ארוכות ומורכבות הרבה יותר מאשר מדובר ברכישת דירה, אך מנגד מדובר בעסקאות אשר מניבות יותר רווחים מנדל"ן למגורים.

פעולות מקדימות בעסקאות נדל"ן מסחרי

בטרם ניגשים למו"מ לרכישת נדל"ן מסחרי, ישנם כמה פרמטרים שיש לקחת בחשבון אשר להם חשיבות מכרעת בכדאיות העסקה והם:

  1. מאגרי מידע – כאשר אנו מעוניינים בביצוע עסקת נדל"ן מסחרי, נחפש מידע באינטרנט אודות הנכס, עסקאות שבוצעו באותו האזור או תכניות עתידיות שיש בפיתוח האזור. כמו כן, ניתן להתייעץ עם מומחי נדל"ן ולקבל מהם מידע בדבר היתרונות והחסרונות בכדאיות העסקה.
  2. מיקום הנכס – פרמטר מאוד חשוב לכדאיות העסקה הוא כמובן מיקום הנכס. יש לבדוק ולבחון את פוטנציאל האזור בו נמצא הנכס במבט על הטווח הארוך ולראות, האם בעתיד האזור ישתנה, יתפתח, יורחב ויהפוך אטרקטיבי יותר מהעת הנוכחית. במידה וכן, משמע העסקה כדאית להשקעה וכי תניב רווחים נאים בעתיד.
  3. השקעה במראה הנכס – השקעה בנכס מסחרי גדולה יותר מאשר בנכס למגורים ויש לקחת זאת בחשבון. יש לבדוק האם הנכס ישן אשר יצריך השקעה כספית גבוהה לצורך חידושו, או שמדובר בנכס יחסית חדש אשר לא יצריך השקעה גדולה מידי.